2019 JOP Indoor Championships

Hosted by: Maple Ridge Archery Club, Silvertip Archers, SOSA Archers and Victoria Bowmen

Name First M/F Age Cat. Club 1st 2nd Total Place
BB/CBB   F   YEOMAN        
Lancaster Caitlyn   precub Maple Ridge Archery Club 132 134 266 1
Frigon Katie   peewee Maple Ridge Archery Club 110 126 236 2
BB/CBB   M            
Sutherland Lincoln   precub Starr Archery 105 94 199 1
Steeves Jonas   peewee Maple Ridge Archery Club 114 84 198 2
Menon Aarush   precub Maple Ridge Archery Club 101 95 196 3
Khugsal Kairav   precub Cariboo Archers 71 83 154 4
BB/CBB   M   JUNIOR BOWMAN        
Stone Marten   precub Victoria Bowmen 90 124 214 1
RECURVE   F            
Webster Meagan   cadet Victoria Bowmen 231 238 469 1
BB/CBB   M   JUNIOR ARCHER        
Russell McCarthy   precub Victoria Bowmen 208 177 385 1
Schaefer Robin   precub HD Stafford Archery Club 195 165 360 2
Lyons Elliott   cub Maple Ridge Archery Club 146 131 277 3
O'Bryan Connor   precub Silvertip Archers 135 119 254 4
Jacklin Dylan   precub Silvertip Archers 92 111 203 5
RECURVE   M            
Manweiler Quinn   precub Maple Ridge Archery Club 138 151 289 1
BB/CBB   F   BOWMAN 60cm      
Boos Kaya   precub HD Stafford Archery Club 165 179 344 1
Wilson Kali   precub Silvertip Archers 181 137 318 2
Collins Olivia   precub Silvertip Archers 114 103 217 3
BB/CBB   M            
Fleet Zachary   precub Silvertip Archers 147 181 328 1
Smith Jonah   cadet Maple Ridge Archery Club 115 113 228 2
Garland Trevor   cadet Silvertip Archers 108 110 218 3
RECURVE   F            
Brant Nyla   cub Maple Ridge Archery Club 58 87 145 1
RECURVE   M            
Law Tao-Ming Jermaine   precub Richmond Archery 148 118 266 1
BB/CBB   F   ARCHER        
Bolitho Jess Cally   precub Quesnel River Archers 179 173 352 1
Hoffman Juliet   cub Squamish Valley Archery Club 170 157 327 2
Fullerton Zeya   precub Squamish Valley Archery Club 162 157 319 3
Fleet Emma   cadet Silvertip Archers 133 162 295 4
BB/CBB   M            
Niska Deegan   precub Royal City Archers 204 199 403 1
Chan Jared   cub Royal City Archers 162 185 347 2
Elliott Josh   precub Silvertip Archers 155 156 311 3
Steeves Jordan   cub Maple Ridge Archery 125 181 306 4
Caroll Ameko   cub Silvertip Archers 124 147 271 5
Tizya Stanley   cub Maple Ridge Archery 145 130 275  
Brown Dexter   precub Royal City Archers 75 73 148  
Inscho Nicholas   cub Quesnel River Archers 88 106 194  
RECURVE   M            
Kodali Venkata Vikhyath   precub Richmond Archery 195 154 349 1
Kodali Visisht   precub Richmond Archery 198 141 339 2
COMPOUND   M            
Jansen Dane   precub Semiahmoo Fish & Game 208 176 384 1
BB/CBB   F   MASTER BOWMAN        
Michaud Jessy   precub Sosa Archers 159 175 334 1
Erickson Kayla   precub Quesnel River Archers 164 160 324 2
BB/CBB   M            
Riter Sam   cadet Richmond Rod & Gun Club 212 209 421 1
Soares Rohan   cadet Silvertip Archers 147 141 288 2
Rix Logan   cadet Semiahmoo Fish & Game 102 110 212 3
RECURVE   F            
Shivaprakash Shreya   cub Richmond Archery 229 222 451 1
COMPOUND   F            
Navaez Paulene   cub Semiahmoo Fish & Game 270 253 523 1
van Schalkwyk Ariana   peewee Semiahmoo Fish & Game 237 216 453 2
Schaber Julie   cub Squamish Valley Archery Club 194 201 395 3
Krawczuk Mischa   precub Silvertip Archers 147 147 294 4
BB/CBB   F   MASTER ARCHER 40cm      
Reid Fiona   cadet Royal City Archers 155 155 310 1
Roth Sky-Lynn   cub Quesnel River Archers 103 115 218 2
Brown Olivia   cub Royal City Archers 98 96 194 3
Dean Melanie   cadet Royal City Archers 83 86 169 4
RECURVE   F            
Halliwell Claire   junior Victoria Bowmen 238 220 458 1
Louis Emily   cub Richmond Archery 226 205 431 2
von Richter Ellie   cub Burke Mountain Archers 178 161 339 3
RECURVE   M            
Law  Matisse   cadet Richmond Archery 230 181 411 1
Gilevich Joshua   cub Richmond Archery 74 61 135 2
COMPOUND    F            
Mason Amilya   precub Semiahmoo Fish & Game 147 189 336 1
Wiebe Kayla   precub Silvertip Archers 155 165 320 2
COMPOUND    M            
Inscho Liam   cadet Quesnel River Archers 222 245 467 1
Lee Rhys   precub Semiahmoo Fish & Game 194 197 391 2
Inscho Brett   precub Quesnel River Archers 163 124 287 3
BB/CBB   F   EXPERT BOWMAN        
Whitcher Jade   PreCub Royal City Archers 87 144 231 1
Paterson Avery   cub Silvertip Archers 136 90 226 2
BB/CBB   M            
Fisher Evan   precub Silvertip Archers 164 169 333 1
Hoffman Errol   cadet Squamish Valley Archery Club 162 147 309 2
Tuura Levi   cub Royal City Archers 169 123 292 3
Whitcher Quentin   cadet Royal City Archers 136 147 283 4
Corbett  Jonathan   cub Royal City Archers 114 108 222 5
RECURVE   M            
Curtis Nolan   cadet Victoria Bowmen 197 230 427 1
Whitworth Liam   cadet Cowichan Bowmen 195 198 393 2
Wood Daniel   cadet Richmond Archery  194 173 367 3
BB/CBB   F   EXPERT ARCHER        
Erickson Kyra   cadet Burke Mountain Archers 179 160 339 1
MacInnes Kaytlyn   cadet Silvertip Archers 83 125 208 2
COMPOUND   M            
Milton Caleb   cadet Silvertip Archers 249 270 519 1
Szegedi Sebastian   cadet Garrison Archery Club 201 228 429 2
Nelson Jacob   precub Silvertip Archers 150 142 292 3
BB/CBB   F   CHAMPION BOWMAN        
Hsu Angelica   cadet Royal City Archers 159 88 247 1
RECURVE   F            
Drinkwalter Bailey   cadet Victoria Bowmen 214 229 443 1
RECURVE   M            
Dawda Daniel   cadet Royal City Archers 230 230 460 1
COMPOUND   F            
D'Entremont Kayden   precub Quesnel River Archers 228 222 450 1
BB/CBB   F   CHAMPION ARCHER        
Dreves Keziah   cadet Starr Archery 204 197 401 1
BB/CBB   M            
Shields Mark   junior Victoria Bowmen 220 218 438 1
RECURVE   F            
Borschawa Shelby   cadet Silvertip Archers 216 206 422 1
RECURVE   M            
Keeton Andrew   cadet Burke Mountain Archers 225 229 454 1
Kerr Jack   junior Royal City Archers 212 215 427 2
COMPOUND   F            
Vogrinetz Hannah   cub Hardcore Archery 260 254 514 1
Stelkia-James Brianna   cub Sosa Archers 224 183 407 2
Wiebe Erin   cub Silvertip Archers 191 202 393 3
COMPOUND   M            
Pollard Mason   precub Silvertip Archers 210 221 431 1
Yen Nicholas   precub Richmond Archery 208 214 422 2
RECURVE   F   OLYMPIAN 240 - 260        
Yen Emily   cub Richmond Archery 217 222 439 1
Bolitho McKayla   cub Quesnel River Archers 216 181 397 2
RECURVE   M            
Salmon Braden   cadet Silvertip Archers 266 253 519 1
Temple Tyrese   junior Burke Mountain Archers 248 240 488 2
Sima Richard   cadet Richmond Archery 230 251 481 3
Tai Markus   precub Richmond Archery 217 235 452 4
Hiibner Shawn   junior Sosa Archers 227 213 440 5
COMPOUND   F            
Sanford Emersyn   precub Cariboo Archers 255 245 500 1
Hedstrom Ashley   cadet Silvertip Archers 235 232 467 2
Stelkia-James Brianna   cub Sosa Archers 224 183 407 3
COMPOUND   M            
Schalles Cole   junior Cariboo Archers 272 249 521 1
Trakalo Nicholas   cub Sosa Archers 256 242 498 2
Kilberg Seth   cadet Burke Mountain Archers 262 235 497 3
Elias Logan   precub Silvertip Archers 244 244 488 4
McDonald Brian   cub Squamish Valley Archery Club 199 214 413 5
RECURVE   F   OLYMPIAN 265 - 280        
Louie Amy   junior Royal City Archers 276 258 534 1
Dewling Alison   cadet Quesnel River Archers 260 271 531 2
Foley Elissa   junior Starr Archery 264 245 509 3
Shapira Adi   cadet Richmond Archery 242 236 478 4
Murray Kelly   junior Quesnel River Archers 232 241 473 5
RECURVE   M            
Cai Victor   junior Richmond Archery 258 253 511 1
Bennett Liam   cub Silvertip Archers 252 251 503 2
Lange Matthew   junior Victoria Bowmen 237 249 486 3
COMPOUND   F            
Sharman Kylie   cadet Cariboo Archers 274 268 542 1
COMPOUND   M            
Mitchell Alec   cadet Terrace Whiskey Jack Archers 276 291 567 1
Bick Landon   cadet Silvertip Archers 270 268 538 2
Mayhew Evan   cadet Silvertip Archers 249 267 516 3
Larsen Riley   cadet Royal City Archers 265 245 510 4
COMPOUND   F   OLYMPIAN 285-300        
Watson Emerie   junior Quesnel River Archers 298 291 589 1
Springer Kelly   cadet Burke Mountain Archers 273 280 553 2
Thurow Joelle   cub Cariboo Archers 276 277 553 2
Springer Megan   cadet Burke Mountain Archers 275 266 541 3
COMPOUND   M            
Harders Jayden   junior Silvertip Archers 294 295 589 1
Thurow Ty   cadet Cariboo Archers 292 293 585 2
Gamache Spencer   junior Quesnel River Archers 285 295 580 3
Cook Andrew   cadet Semiahmoo Fish & Game 285 285 570 4
Watson Bryson   junior Quesnel River Archers 289 277 566 5
Waterhouse Ty   cub Cariboo Archers 282 277 559  
                 
                 
This year we had 127  archers compete from 18 clubs. Congratulations to all         
the shooters.                 
You all did well. I would like to see a lot more of the JOP kids compete. This is a tournament         
just for you.  It is a very good experience for the young archers to shoot at a venue other then        
their own and compete against the youth from all over the province at their JOP level.        
Thanks so much to all the coordinators for their help and hard work.        
                 
Mary Ostermeier                
                 
New Records in bold:              
Shivaprakash Shreya rec cub 60cm        
Dreves Keziah bb cadet 40cm        
Dewling Alison rec cadet 40cm        
Webster Meagan rec cadet 80cm        
Louie Amy rec junior 40cm        
Watson Emerie cmp junior 40cm